niedz., 01 maj
|LIVE
Uratuję, pomogę...dam radę!!! LIVE na Facebooku
Czas i lokalizacja
01 maj 2022, 19:00 – 19:30
LIVE
O wydarzeniu
Ofiara, Sprawca, Ratownik.
Być może już spotkałeś/spotkałaś się się z terminem „trójkąt Karpmana” – schematem zachowań osób, które w dzieciństwie nie zaspokoiły potrzeby akceptacji, współczucia i uznania.
Wchodzenie w role trójkąta Karpmana jest efektem doświadczeń z domu rodzinnego, tego co działo się w relacji z rodzicami lub opiekunami i nie jest w pełni świadome.
W trzy role: Ofiary, Sprawcy, Ratownika wchodzimy automatycznie i nieświadomie, powielając zachowania, które znamy tak dobrze.
W dorosłym życiu często spotykamy się z sytuacją, kiedy osoba wchodząca w relację (partnerską bądź towarzyską) przyjmuje rolę, do której najbardziej się przyzwyczaiła. Zazwyczaj to właśnie rola Ratownika jest tą najczęściej wybieraną.
Ratownik żyje misją: „zbawię świat i innych”. Realizuje ją intensywnie z uporem maniaka nieraz. Robiąc wszystko co tylko możliwe aby nie zająć się sobą i niewygodnymi emocjami i nierozwiązanymi konfliktami wewnętrznymi z dzieciństwa.
Ratuje aby odpowiedzieć na swoją potrzebę postrzegania siebie jako lepszego albo, żeby przekonać siebie, że jest w porządku.
Niosąc pomoc Ratownik bierze na siebie odpowiedzialność za drugą osobę – w czym odbiera jej tak naprawdę energię do samodzielnego poradzenia sobie z problemem, sprawczość i możliwość poproszenia o pomoc.
Po czym poznajemy Ratownika:
- jest często nad odpowiedzialny, chętnie angażuje się w wykonywanie innych prac za inne osoby, najczęściej nie proszony o to.
- bywa nadopiekuńczy, chętnie wybiera partnera którym musi się opiekować (alkoholik, uzależniony, nieporadny życiowo)
- twierdzi, że żyje dla innych (dzieci, męża, rodziny) – poświęcenie siebie i swoich potrzeb w imię kogoś lub czegoś czyni w mniemaniu Ratownika jego życie wartościowym i sensownym.
- przekracza granice innych i pozwala innym przekraczać swoje. Wie lepiej co jest dobre dla innych i narzuca swoje zdanie. Chętnie decyduje za kogoś, bez porozumienia z nim w tym temacie. Często ma wielki problem w mówieniu „nie” innym. Odmawiając – czuje się winna. Zgadzając się, przekracza siebie, traci energię.
- martwi się o innych i za innych. Interesuje się bardziej życiem i problemami innych niż skupieniem się na swoich emocjach i potrzebach.
- chętnie zaspokaja potrzeby innych, nawet gdy o to nikt nie prosi. Bardzo frustrując się, rozczarowując i złoszcząc kiedy nie otrzymuje, w jej mniemaniu zasłużonej wdzięczności.
- ma problem z przyjmowaniem pomocy, zazwyczaj to tzw. „zosia samosia”
- po wieloletnim funkcjonowaniu w roli Ratownika doświadcza uczucia „wypalenia”, braku sił, ciało jest mocno przeciążone – zazwyczaj odczuwa bóle pleców, doświadcza fizycznego poczucia noszenia ciężarów na barkach.
Ratownik najczęściej niedostrzegany przez rodziców w dzieciństwie, obarczany obowiązkami za dorosłych, tworzy wiele przekonań, które generują w przyszłości określone zachowania i problematyczne sytuacje.
Kluczowe wewnętrzne zdania budujące przekonania:
- nie zasługuję
- nie mam prawa
- muszę działać by być widzianym
- inni są ważniejsi
Popularne przekonania Ratownika to:
- muszę zasłużyć na miłość, nie mogę jej dostać tylko dlatego, że jestem
- muszę się ciągle starać, zabiegać, wykonywać dużo obowiązków, bo inaczej nikt mnie nie doceni i nie zauważy
- inni będą mnie kochać i szanować tylko wtedy kiedy zrobię coś dla nich
- nie mogę odpoczywać, tylko kiedy coś robię jestem coś warta/warty
- moje życie ma sens tylko kiedy robię coś dla innych
- muszę się poświęcać
- inni są ważniejsi niż ja sam/sama
- robię wszystko dla dobra innych/służę dobru innych
- jestem wartościowa/wartościowy bo robię tak wiele dla innych
- nie potrzebuję nic w zamian za to co robię
- jestem lepsza/lepszy od innych kiedy pomagam
Emocje i uczucia, które towarzyszą Ratownikowi:
- smutek, żal i frustracja, że mnie nikt nie docenia…a przecież się tak staram
- złość, gniew na siebie samego/samą i innych
- osamotnienie
- zmęczenie psychiczne i fizyczne
- przeciążenie emocjonalne
- poczucie odrzucenia i niesprawiedliwości
Jeżeli czujesz, że coś przykrego w relacji z innymi się powtarza... stara historia nieustannie powraca – warto przyjrzeć się sposobowi wchodzenia w relacje z innymi, skontaktować ze swoimi najgłębszymi potrzebami i wybrać nowe, wspierające Cię przekonania.
Jeśli temat Cię interesuje i czujesz, że to coś czemu warto się bliżej przyjrzeć – zapraszam Cię na LIVE na Facebooku, który odbędzie się 1 maja o godzinie 19.00 będę poruszać temat ról w które wchodzimy i ich konsekwencjach.
Zapraszam
Anna Wolff
Certyfikowany Terapeuta Ustawień Systemowych