top of page

Samorealizacja.Ludzie przeważnie powtarzają po swoich przodkach niepowodzenia, a nie sukcesy. Jodorowsky.


Członkowie rodziny są ze sobą mocno związani, nawet jeśli jest to temat tabu. Relacje między krewnymi są wzmacniane przez rywalizację, miłość, solidarność, współpracę lub konflikty między rodzeństwem albo między rodzicami a dziećmi. W każdej rodzinie powstają tego rodzaju zależności. Sieć preferencji i konfliktów jest podstawowym elementem dynamiki rodzinnej. Większość z nas jest świadoma sympatii i antypatii, które miały na nas wpływ w dzieciństwie. Ogromne znaczenie ma jednak to, abyśmy dotarli do informacji o dzieciństwie naszych rodziców i dziadków. Kto był „preferowany”, a kto „niekochany”. Kto był „miły”, a kto „złośliwy”. Powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób poszczególne osoby zostały zmuszone do odegrania swojej roli w systemie rodzinnym.

Problemy fizyczne i psychiczne są reakcjami na traumę, którą Nieświadomość utrzymuje w tajemnicy. Abyśmy mogli wyzdrowieć, musimy się dowiedzieć, czego tak naprawdę chcemy. Nasza ścieżka życiowa stanowi wypadkową dwóch czynników. Pierwszy z nich to nasza przeszłość, która jest reprezentowana przez pytanie: „Skąd pochodzę?”. Jeśli chcemy na nie odpowiedzieć, powinniśmy przeanalizować swoje wychowanie, warunki rodzinne i nabytą osobowość. Drugi czynnik to nasza przyszłość, która jest reprezentowana przez pytanie: „Dokąd zmierzam?”. Jeśli chcemy na nie odpowiedzieć, musimy określić nasz prawdziwy cel. Tak zwana „Świadomość” jest tak naprawdę przebudzonym indywidualizmem.

Abyśmy mogli zrobić krok naprzód, musimy wyznaczyć sobie cel, który pozwoli nam zjednoczyć nasz świat wewnętrzny (odkryć naszą prawdziwą tożsamość) z naszym światem zewnętrznym (urzeczywistnić nasze prawdziwe przeznaczenie i postępować w szczery sposób). Powinniśmy jednak pamiętać, że drzewo genealogiczne może zaszczepić w nas fikcyjne cele, których realizacja będzie od nas wymagała ogromnej ilości energii. Możemy na przykład dążyć do tego, aby zostać milionerem, znaleźć „drugą połówkę” albo przewyższyć innych ludzi pod względem kreatywności lub seksualności. Ludzie liczą na to, że osiągnięcie tych fałszywych celów pozwoli im osiągnąć głębokie poczucie satysfakcji. To właśnie dlatego osoby obsypywane pieniędzmi, zaszczytami lub chwałą często są pogrążone w depresji. Niektóre z nich rujnują sobie życie albo nawet popełniają samobójstwo. Osoba powtarzająca cele swojego drzewa genealogicznego na nieuświadamianym poziomie zawsze będzie nieszczęśliwa – nawet jeśli uda jej się owe cele osiągnąć.

We wszystkich tego rodzaju przypadkach powinniśmy się skoncentrować przede wszystkim na podejściu rodziny do utajonych informacji oraz na namacalnych konsekwencjach emocjonalnych i psychicznych dla następnych pokoleń. W pewnym sensie „tajemnicą rodzinną” jest wszystko, co zostało przemilczane. Wyobraźmy sobie, że nasza prababcia była samotną matką i została zgwałcona przez członka lokalnej arystokracji. Nie musimy wciągać jej w nasze badania, aby uwolnić drzewo rodzinne od jej cierpienia.

Mówiąc innymi słowy: nie powinniśmy liczyć na to, że badanie naszej historii rodowej pozwoli nam wyeliminować wszystkie tajemnice rodzinne. Musimy pamiętać o tym, że praca z systemem rodzinnym powinna z założenia opierać się głównie na naszym osobistym celu, a najbardziej fundamentalne pytania brzmią: „Dlaczego nie mogę żyć życiem, którego naprawdę pragnę? Dlaczego nie mogę doświadczać tego, na co mam ochotę? Dlaczego nie jestem w stanie poczuć spokoju w swoim sercu, myśleć swobodnie i wieść satysfakcjonującego życia?”. Jeżeli drzewo genealogiczne zawiera jakiś sekret, nasze głębokie, autentyczne i intymne pytania będą z nim powiązane.

Wiele sekretów opiera się wyłącznie na bólu wynikającym z tego, że dana osoba nie była w stanie wyrazić swojej wewnętrznej prawdy. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogły być różne. Być może jakiś członek rodziny odczuwał miłość, która była potępiana przez otaczające ją społeczeństwo. Być może jego orientacja seksualna lub jego działania kolidowały z rodzinną moralnością. Być może doświadczył przemocy, która w danym kontekście była tak rozpowszechniona, że uważano ją za coś normalnego. Doświadczenie, obserwacja i praca nad sobą pozwalają nam dotrzeć do istoty rzeczy. Pomagają nam również przybliżyć się do naszego celu życiowego.

88 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page