top of page

Szacunek do rodziców

Szacunek do rodziców zakłada przede wszystkim pokorę przed wielkością daru życia który przez nich otrzymaliśmy.


Oznacza on także zgodę na takie życie i los, jakie zostały nam przekazane, wraz z granicami i możliwości naszego życia a także uwikłaniami rodziny w której się urodziliśmy. Kiedy szanujemy rodziców uznajemy przez to że życie i porządki którymi się ono kieruje są większe niż my sami.

Często klient mówi „nie chce być taki jak moja matka lub ojciec” - i kiedy tak wewnętrznie odrzucamy swoich rodziców nieświadomie stajemy się dokładnie tacy jak oni.

Ten kto przyjmuje rodziców do serca takimi jakimi są nie przejmuje się problematycznych cech a jedynie pozytywne.

Osoba która ocenia rodziców nie jest w stanie od nich nic przyjąć czuje się większa i wtedy przepracowanie dzieciństwa staje się bardzo trudne, uwolnienie się od ran i traum, które przeżyła.

Kiedy możemy przyjąć od rodziców możemy się wewnętrznie z nimi rozstać. Kiedy dziecko ma pretensje do rodzica stawia jej jakieś zarzuty, że zachowywał się w jakiś określony, nieakceptowalny przez nie sposób -nie może od nich nic wziąć. Rodzica można przyjąć dopiero wtedy kiedy potrafi się szczerze powiedzieć „biorę Was takimi jakimi jesteście Mamo/Tato – właśnie tacy jesteście właściwi dla mnie”

Tak długo jak mamy jakiś wewnętrzny ból którego nie jesteśmy w stanie odpuścić z powodu sytuacji w której czuliśmy się zawiedzeni przez rodziców zamykamy sobie do nich drogę. Dorosłe dziecko musi pokonać ten ból aby wziął móc przyjąć od rodziców.

Kto nie szanuje rodziców, szczególnie matki, nie szanuje najczęściej pracy i partnera – wydaje mu się, że jest lepszy i często odnosi się z pogardą zarówno w stosunku do pracy jak i partnera. Kto nie szanuje matki rzadko odnosi sukces w dziedzinie na której mu zależy, czy to zawodowej czy prywatnej. Uważa się lepszy od pracodawców, klientów itd.


Kobieta, która energetycznie stała przy ojcu i rywalizowała z matką (często nieświadomie będąc w reprezentacji byłej partnerki ojca), uważała się za lepszą od niej ma duży potencjał, potrafi sobie „radzić w życiu”, może być zdolna, operatywna ale coś będzie stało na przeszkodzie jej sukcesowi, takiemu o jakim marzy. Może też odrzucać wiele różnych ofert i możliwości życiowych i zawodowych uważając, że zasługuje na coś lepszego. Niestety to lepsze się nie zdarza zazwyczaj tak długo jak kobieta nie poczuje autentycznego szacunku do matki. Świadomy wybór tak naprawdę jest niemożliwy, kiedy nasza nieświadoma część i związane z nią dynamiki rządzą naszym życiem.


Mężczyzna, który nie szanuje swojej matki zazwyczaj ma problemy w relacjach partnerskich z kobietami - na głębokim, nieświadomym poziomie nie szanuje tez innych kobiet, co może skutkować przyciąganiem takich - które reprezentują cechy lub zachowania nieakceptowane u matki.


Anna Wolff

Terapeuta Ustawień Systemowych

Psychotraumatolog

Life&Business Coach
8 wyświetleń

Comments


bottom of page