top of page

Podczas ustawień wiele prac pokazuje przyczyny trudności życiowych, które zostały zapoczątkowane zanim przyszliśmy na świat. Ważne są okoliczności w jakich zostaliśmy poczęci: to czy byliśmy „chciani” czy może z przysłowiowej ”wpadki”, zapłodnienie nastąpiło w naturalny sposób czy np. w skutek in vitro. Zapis w początków naszego życia to suma „wdruków” naszych rodziców i tego co oni dostali w przekazie genetycznym od swoich przodków.

Nawet reakcja ojca na informacje o ciąży, naznacza poczęte dziecko na całe życie określonym programem, które ono później nieświadomie realizuje. Od wszystkich zdarzeń i emocji towarzyszących momentowi poczęcia, ciąży i porodu zależy jakość naszego życia.

Ważne jest co czuła mama – czy czuła się szczęśliwa, bezpieczna – czy może wystraszona sytuacją, bojąca się reakcji otoczenia? Miała konkretne oczekiwania wobec dziecka – miało być np. chłopcem?. W tym przypadku dziewczynka, może w przyszłości mieć problem z akceptacją swojej kobiecości w pełni, rezygnuje z niej aby podświadomie spełnić

oczekiwania rodziców – staje się np. chłopczycą, może fizycznie upodabniać się do mężczyzn, lub czuć się jak oni.

Dziecko, które rodzi się „niechciane” trafia na ustawienia jako osoba, która ma zazwyczaj problem z odczuwaniem pełni życia, żyje ale jest „niewidzialne” dla otoczenia. Może mieć trudności w karierze zawodowej lub środowisku, być mało „przebojowa”, czuć się „gorsza” ogólnie mówiąc – nie chciana gdziekolwiek się znajdzie i co ją spotka.

Przebieg ciąży, to co w tym czasie spotkało mamę, jej emocje, myśli i samopoczucie – to również część naszego zapisu.

Kolejny kluczowy etap w naszym życiu to poród – tutaj kluczowe pokazują się zawsze elementy związane z życiem i śmiercią. Osoba, która rodziła się długo i ciężko, często w wielu dziedzinach życia odczuwa trudności, wszystko przychodzi jej z mozołem. Czy to w pracy czy w nauce.


Ćwiczenie.

Usiądź wygodnie, postaw stopy na ziemi i weź kilka głębszych wdechów i wydechów.

Pozwól swojej świadomości cofnąć się do momentu Twojego poczęcia – poczuj jakie emocje, informacje przyjdą do Ciebie. Co czujesz? Jak się ma Twoje ciało?


Anna Wolff

Terapeuta Ustawień Systemowych

Psychotraumatolog

Life&Business Coach21 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page